Göçmen Kenti İstanbul: “Bazı Mahalllerde 25 Farklı Ülkeden İnsan Var”

CHP İstanbul eski Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul’da kaçaklarla birlikte yabancı sayısının 2 milyona ulaştığını söyledi. Tekin, Fatih ilçesinde bazı mahalelerde ise 25 farklı ülkeden göçmen yaşadığını ve çok ciddi adli sorunlar yaşandığını vurguladı.

CHP İstanbul eski Milletvekili Gürsel Tekin, 2016 yılından beri üzerinde çalıştığı göç haritasından çarpıcı detaylar aktardı.

Çalışmaya göre, İstanbul’un 39 ilçesinin 10’unda yabancı nüfusu yüzde 20’ye ulaşmış durumda.

Bu ilçeler; Esenyurt, Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler, Zeytinburnu ve Fatih.

Dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer alan 16 milyonluk İstanbul’da resmi rakamlara göre şu an 1 milyon 200 bin yabancı var.

Kaçak göçmenler de eklenince rakam 2 milyonu aşıyor.

“Fatih’te bazı mahallelerde 20-25 farklı ülkeden gelen sığınmacı yaşıyor. Burada da çok ciddi sorunlar yaşanıyor.”

Tekin’in konuya ilişkin değerlendirmeleri ise şöyle ⬇️

“En çok sığınmacı Esenyurt ilçesinde. Esenyurt’ta sanayi yoğunluğu olduğu için nüfus orada birikti. Farklı ülkelerden 200-250 bin kişi var… Çok ciddi asayiş sorunları yaşanıyor.”

‘Fatih ve Zeytinburnu ilçelerinde de yüksek sığınmacı nüfusu var, yoğun olarak hizmet sektöründe çalışıyorlar. Fatih’te bazı mahallelerde 20-25 farklı ülkeden gelen sığınmacı yaşıyor. Burada da çok ciddi sorunlar yaşanıyor.

Merter, Bahçelievler ve Sultangazi’de tekstil sektöründe çok yoğun oranda sığınmacı çalışıyor. Nerede bir sığınmacı yoğunluğu varsa, nerede farklı milletler aynı mahallede yaşıyorsa orada çok sorun oluyor. Sosyolojik olarak ciddi sıkıntılar oluyor, farklılıklardan kaynaklı sıkıntılar oluyor. 10-12 farklı ülkenin vatandaşının yaşadığı bir yerde tabii ki sorunlar olur.

İstanbul gerçekten sorunlu, sıkıntılı. Emniyetin tedbirlerini görüyoruz ama bu sadece emniyet tedbirleri ile çözülecek bir mesele değil. İstanbul’da dert, sorun çok ama şu anda çözümü yok.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x