İSİB’ten Aquatherm Taşkent Fuarına Milli Katılım Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 4-6 Ekim tarihleri arasında Özbekistan’ın başkenti Taşkent şehrinde gerçekleştirilen Aquatherm Taşkent Fuarı’na milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi. 

Özbekistan’da HVAC teknolojileri alanındaki son gelişmeleri ve yenilikleri sunan tek endüstri ihtisas fuarı olan Aquatherm Taşkent Fuarının bu yıl 11.’si düzenlendi.  Özbekistan Yapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ozoda Jo’rayeva ve İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal’ın açılış konuşmaları ile başlayan fuar bu sene, ulusal ve uluslararası üreticiler, distribütörler ve acentelerden oluşan 237 katılımcı firma ile 5000’den fazla ziyaretçiyi ağırladı. Fuarda ağırlıklı olarak Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Tesisat sistemlerine yönelik ürünler sergilendi.

Fuara Milli Katılım kapsamında Türkiye’den 17 firma iştirak etti. Milli katılım organizasyonu haricinde 13 Türk firması da bireysel olarak katılım gösterdi. Fuar’da İSİB’i Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal ile Yönetim Kurulu Üyeleri Cem Savcı ve Zeki Özen temsil etti.

Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ile Ticaret Başmüşaviri Suavi Önal ve Ticaret Müşavir Yardımcısı Ahmet Melih Horata fuarı ziyaret ederek katılımcı firmalarla görüş alışverişinde bulundu. 

Aquatherm Taşkent Fuarı’na yapılan Milli Katılım organizasyonunun çok başarılı geçtiğini ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal şunları söyledi: “Özbekistan, Türk İklimlendirme Sektörü açısından stratejik öneme sahip bir ülke. Her sene yaklaşık 1,3 milyar dolar iklimlendirme sektörü ithalatı yapan Özbekistan, Türkiye için çok ciddi bir pazar. Türk İklimlendirme Sektörü, şu anda Özbekistan’ın iklimlendirme sektörü ithalatının yüzde 16’sını karşılıyor. Türkiye 214 milyon dolarlık ihracat büyüklüğü ile Özbekistan’ının 2.’ci tedarik ülkesi konumunda. Milli Katılım organizasyonumuza katılan 17 firma yaptıkları görüşmelerde ihracata dönüşecek birçok bağlantı gerçekleştirdi. Yaptığımız pazarlama, iletişim ve eğitim faaliyetleri ile ülkeler ve sektörler arası ilişkilerin daha da yukarılara çıkacağını ve ihracat hedeflerimizi daha da yükselteceğimizi düşünüyoruz. İSİB olarak her alanda ihracatçılarımıza destek olmaktan gurur duyuyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x