İsrail’e beyaz fosfor bombası tepkisi: Yargılanmalı ve hapsedilmeli

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, X hesabında İsrail’in Gazze’de “beyaz fosfor bombası” kullandığı anın görüntülerine yer vererek “Videoda gördüğünüz bomba beyaz fosfordan yapılmıştır. Kimyasal cilde yapışır ve kemiklere nüfuz eder. Yoğun acı içerisinde öldürür. Bunu İsrail Devleti attı” ifadelerini kullandı.

Uluslararası hukuk açısından bunun savaş suçu teşkil ettiğini belirten Petro, “Aşağıda oynayan çocuklar var. Bombanın atıldığı yer Birleşmiş Milletlere (BM) aittir. Uluslararası hukuk keyfi değildir ve dünyadaki tüm ulusları bağlar. Savaş suçlusu; dini, ideolojisi ve milleti ne olursa olsun yargılanmalı ve hapsedilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Petro, İsrail’in hastanelere ve okullara yönelik bombalı saldırılarına da 31 Ekim’de “sert tepki” göstermiş, “Bunun adı soykırımdır, Filistin halkını Gazze’den çıkarıp burayı ele geçirmek için bunu yapıyorlar. Bu soykırımı gerçekleştiren devletin başkanı insanlığa karşı suçludur. Müttefikleri demokrasiden söz edemiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Petro ve Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, İsrail’in Gazze’de devam eden saldırıları nedeniyle Tel Aviv Büyükelçilerini istişarelerde bulunmak amacıyla geri çağırmıştı.

Cumhurbaşkanı Petro, 20 Ekim’de İsrail’in ve Filistin’in Bogota büyükelçilikleriyle görüşmesinin ardından Ramallah’ta büyükelçilik açacağını bildirmişti.

Bolivya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Maria Nela Prada ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Freddy Mamani, düzenledikleri ortak basın toplantısında, İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldıklarını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x