Makamında öldürülen Cemil Candaş’ın ağabeyi Cemal Candaş’tan Cemal Canpolat’a ağır sorular… Kılıçdaroğlu işin neresinde

Uğur Can Biçer

Cemal Canpolat yaptığı konuşmada CHP’de rantçılarla mücadele ettiğini öne sürerek “Benim dönemimde 130 tane imar dosyasına İstanbul’u katleden imar çetesine karşı arkadaşlarımız dava açtı. 100’e yakın davayı kazandık. Rantçılara karşı mücadele eden bir arkadaşınız olarak servis yapılıyor, medyada… Soner Yalçın’ın ABC haberinde kamuoyuna mesaj atıyor. Şişli Belediyesi’nde imar çetesine baskı yaptığı için öldürülen arkadaşı tehdit etmiş… Bunu söyleyen aşağılıktır. Bunu söyleyen yalancıdır. Tam tersine ben arkadaşımı çağırdım, o dönem belediye başkan yardımcısı olan müfettiş arkadaşımız Leyla Öner, seni tehdit eden kimse biz karşısındayız, CHP olarak senin yanındayız dedim. Mücadelesini verdim. Bu alçakça iftiradır. Bu alçak iftirayı yapanlara dava açtım, sonuna kadar mücadele vereceğim. Biz konuşursak imar rantçıları sokağa çıkamazlar.” ifadelerini kullandı.

Yarışı değişimcilerin adayı Özgür Çelik’e kaybeden Cemal Canpolat’a yanıt yine Cemil Candaş’ın ağabeyi Cemal Candaş’tan geldi.

Cemal Candaş Facebook hesabından yaptığı paylaşımda Cemal Canpolat’a şunları söyledi:

“Cemal Canpolat, İstanbul CHP İl Kongresinde avazı çıktığı kadar bağırarak Cemil Candaş’ı makamına çağırarak bazı imar dosyaları yüzünden tehdit etmediğini, bunun iftira olduğunu ileri sürerek ağza alınmayacak sözler sarf etti.

Bana kardeşim başının sağlığında olayı anlatmıştı. Cemal Canpolat il başkanlığı makamına kardeşimi çağırarak “Bu dosyalara engel olma, eğer bu konuda ısrarcı olursan senin için iyi olmaz. Bu aynı zamanda genel merkezin talebidir.” dediğini belirtti. Ertesi günü de genel merkezden arandığını, aynı dosyalarla ilgili Kemal Bey’in durum hakkında bilgi almak istediğinin belirtildiğini, kendisinin de bu dosyalarda yasa dışı işlemler öngörüldüğünü, buna imza atmayacağını belirtmesi üzerine kendisine “yasa dışı bir işlemse tabii ki imzalamayın” denildiğini aktardı. Bu telefondan yaklaşık bir ay sonra kardeşim katledildi. Mahkeme tutanaklarına yansıyan bilgilere göre söz konusu dosyalar da menfur olayda rol oynamıştı.

Şimdi Cemal Canpolat’a soruyorum:

1) Birisine “senin için iyi olmaz” demek tehdit değil midir?
2) Söz konusu dosyalardan genel başkanın nasıl haberi olmuştu?
3) Şişli Belediye Başkanı sayın Hayri İnönü’den aynı dosyalarla ilgili daha sonra randevu talep ettin mi?
4) Cemil Candaş’ın katledilmesinden sonra CHP il başkanı olarak neler yaptın? Mahkemesine katıldın mı? Ailesine başsağlığı diledin mi? Herhangi bir demeç verdin mi? Anma programlarına katıldın mı? Yönetim Kurulundan birilerini görevlendirdin mi?
5) Bir şey daha sorayım: Genel merkezin bu dava ile hiçbir şekilde ilgilenmemesi için bir girişimde bulundun mu?
İl başkanlığı seçim sonuçları belli olmadan bu sorularıma cevap vermelisin. Aksi halde konuşmada dile getirdiğin tüm sözleri sana misliyle iade ediyorum.”

Makamında öldürülmüştü, ağabeyi konuştu: Cemal Canpolat tehdit ettiGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x