Maraş Katliamı’nın yıl dönümünde protesto: Unutmadık, unutturmayacağız

İZMİR – Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir bileşenleri, Maraş Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla yaşamını yitirenleri anmak ve katliamı protesto için basın açıklaması düzenledi.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde düzenlenen açıklamaya çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katıldı. Açıklamada sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Maraş’ı unutma unutturma” sloganları atıldı.

‘KOLLUK GÜÇLERİ MÜDAHALE ETMEYEREK KATLİAMA ORTAK OLDU’

Grup adına açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Ege Bölge Sorumlusu Gülbahar Kaplan, “45 yıl önce devletin Maraş’ta Alevilere karşı suç işlediğini” söyledi.

Tüm Alevi katliamlarında olduğu gibi, uzun süren hazırlıkların ardından, o gün de camilerden anonslar yapılarak Alevilerin hedef alındığını belirten Kaplan, “Önceden hazırlanmış silahlar, baltalar, benzin bidonları katil sürüsüne dağıtılmış ve kentte Alevi katliamı başlatılmıştır. Bu katliamda tıpkı diğer Alevi katliamları gibi devletin gözetiminde gerçekleşmiş, şehirdeki kolluk kuvvetleri herhangi bir müdahalede bulunmayarak katliama ortak olmuştur. Maraş’ta yaşlı, genç, çocuk yüzlerce insan sadece Alevi oldukları için hunharca katledildi. Evler yakılırken canını kurtarmaya çalışan insanlar baltalarla öldürüldü” dedi.

‘BİZ ALEVİLER, 73 MİLLETE BİR NAZARLA BAKMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Katliamdan MHP’yi de sorumlu tutan Kaplan, “Aradan geçen bunca zamana karşın hiçbir şey değişmemiş, tam tersi bu 45 yılın 21 yılında iktidar olan AKP de Alevi düşmanlığının odağı haline gelmiştir. Çünkü herkesin Türk ve Sünni olduğunu iddia eden ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nı devletin merkezine alanlar, tüm itirazlarımıza rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Alevi Bektaşi Cemevi Başkanlığı’nı kuranlar huzurdan, adaletten, eşitlikten bahsedemezler” diye konuştu.

Kaplan, son olarak şunları söyledi:

“Milliyetçi ve siyasal İslam’ın ülkeyi getirdiği yer ortadadır. Kan, gözyaşı, açlık, sürgün ve yok saymaktır. Biz Aleviler, her türden tekçiliğe ve ırkçılığa karşı 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz. Biz Aleviler, şeriata, ırkçılığa ve her türlü gericiliğe karşı laikliği savunmaya devam edeceğiz. Başta Alevi katliamları olmak üzere hiçbir katliamı unutmadık, unutturmayacağız.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x